CZYNNIK MECHANICZNY

CZYNNIK MECHANICZNY

Nasze uwagi jako fizjoterapeutów specjalizujących się w masażu medycznym obejmują obserwacje w jakim zakresie proponowane techniki stosowania czynnika mechanicznego uwzględniają osiągnięcia naukowe z dziedziny nazywanej mechanobiologią. W ciągu kilku ostatnich lat naukowcy badający reakcje komórki na oddziaływanie mechaniczne udowodnili, że niektóre z najważniejszych procesów w komórkach są uruchamiane przez mechaniczne oddziaływania jej otoczenia, na przykład sąsiednie komórki lub płyny.

W żywym organizmie zachodzą niezliczone procesy mechaniczne, choć większość z nas wie jedynie o tych najbardziej oczywistych, takich jak pompowanie krwi przez serce, zginanie kończyn przez mięśnie, czy przepływ krwi. Biolodzy od dawna wiedzą, że rytmiczne rozszerzanie się naczyń krwionośnych chroni je przed sztywnieniem ścian.

Chcemy dzielić się z Państwem naszymi uwagami, dlatego tym postem uruchamiamy cykl informacyjny dotyczący faktów biologicznych, jakie mogą powstawać w wyniku stosowania różnych technik w masażu.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej:
1. Transduction of mechanical and cytoskeletal cues by YAP and TAZ. Georg Halder I in
Nature Reviews Molecular Cell
Biology, tom 13, s 591 – 600, wrzesień 2012
2. Architektura życia. Donald E Ingbor
Świat Nauki, marzec 1998
3. Control of Stenn Cell Fate by Physical Interactions with the Extracellular Matrix
Farshid Guilale I in, Cell Stem
Cell, tom 5, nr 1, s 17 – 26, Lipiec 2009

CZYNNIK MECHANICZNY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry